Find best premium Joomla templates at GetJoomlaTemplatesFree.com

 

 

            16 grudnia 2017 r., w 36-tą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, odbył się finał  konkursu muzycznego „Piosenki stanu wojennego”, zorganizowany już po raz ósmy przez NSZZ „Solidarność” Międzyregionalną Sekcję Oświaty i Wychowania Ziemi Łódzkiej. Konkurs, skierowany był do młodzieży gimnazjalne i ponadgimnazjalnej szkół województwa łódzkiego. W tym roku w eliminacjach wzięli także udział uczniowie klas siódmych szkół podstawowych.

            Przesłuchania oraz koncert finałowy, podobnie jak w latach ubiegłych, zorganizowane zostały w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Łodzi. Młodzież prezentowała utwory z czasów stanu wojennego w Polsce, bądź powstałe później, ale tematyką nawiązujące do tamtego okresu.

            Uczniowie tradycyjnie sięgnęli po znane utwory z repertuaru Jacka Kaczmarskiego, Jana Pietrzaka, Jacka Wójcickiego czy Przemysława Gintrowskiego. Nie zabrakło też takich autorów jak Adam Asnyk, Krzysztof Kasprzyk, czy kompozytor Zbigniew Preisner.

Wśród wykonanych utworów znalazły się w tym roku Rota Stanu Wojennego i hymn Solidarności, podczas których publiczność spontanicznie powstała z miejsc. Wśród zaproszonych gości byli obecni przedstawiciele Związku Więźniów Politycznych oraz przedstawiciele osób internowanych w stanie wojennym.

            Jury w składzie: Jan Lipiński – przedstawiciel NSZZ „Solidarność” MSOiW ZŁ, Aldona Malinowska z ŁCDNiKP w Łodzi, Tomasz Maciaszczyk - nauczyciel w  Zespole Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Łodzi oraz Dominika Lenarczyk-Paprocka – nauczyciel w OSM im. H. Wieniawskiego w Łodzi, przyznało nagrodę Grand Prix uczennicy VI LO w Łodzi – Marcie Koszackiej za utwór Turbo-Dorosłe Dzieci. Nagrodą jest wyjazd studyjny do Brukseli ufundowany przez Europosła Jacka Saryusz-Wolskiego.

            Pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych otrzymała  Patrycja Olczak z Zespołu Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy, za utwór Więzienne tango.

Drugie miejsce przyznano ex aequo duetowi Hanna Zaturska (wokal), Kacper Ziółkowski (gitara) - z XXXII LO w Łodzi, którzy zaprezentowali Piosenkę dla córki oraz Kamilowi Taborowskiemu z ZSP nr 1 w Łasku, który zaśpiewał Reżimowe tango.

Trzecia nagroda powędrowała do Oliwii Zając z VI LO w Łodzi za utwór Miejcie nadzieję.

            Jury postanowiło dodatkowo wyróżnić trio z ZSP nr 4 w Łowiczu w składzie: Agata Wolff, Izabela Bochniak, Bartosz Pudłowski oraz Martę Łydę z I LO w Opocznie.

            W kategorii szkół gimnazjalnych oraz szkół podstawowych (VII klasy), jury przyznało pierwsze miejsce zespołowi z OSM im. H. Wieniawskiego w Łodzi w składzie: Wiktoria Kawczyńska – śpiew, Kacper Malinowski – harfa, Maciej Skibiński – skrzypce, którzy zaprezentowali piosenkę J. Kaczmarskiego - Nasza klasa.

Drugie miejsce zajęli uczniowie: Małgorzata Cieślik, Oliwia Ochęcka, Martyna Rosiak, Łukasz Suchański, Maciej Kaczmarek – z Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Czechach za utwór Trzynastego grudnia roku pamiętnego.

Trzecie miejsce przyznano Marcelinie Miller z Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2 w Łodzi za utwór Taki kraj.

Wyróżniono także Roksanę Wałdon ze Szkoły Podstawowej w Galewicach, która zaśpiewała „Mury” Jacka Kaczmarskiego oraz zespół z ZSO nr 1 w Łodzi w składzie: Anna Frontczak, Agata Gruszecka, Aleksandra Kostrzewa, Antoni Przymus za wykonanie Roty Stanu Wojennego.

            Konkurs „Piosenki stanu wojennego” objęty został patronatem honorowym przez Arcybiskupa Metropolitę Łódzkiego, Wojewodę Łódzkiego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Prezydenta Miasta Łodzi, Łódzkiego Kuratora Oświaty, Europosła Jacka Saryusz-Wolskiego, Instytut Pamięci Narodowej Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi, Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”, Starostę Kutnowskiego, Starostę Tomaszewskiego a także patronatem medialnym przez TVP Łódź oraz „Tygodnik Solidarność”.                                   

            Nagrody (zegarki na rękę, bony upominkowe do Media Markt, Empiku, Rossmana, zegary ścienne, słuchawki, głośniki bezprzewodowe, MP4, mikrofon bezprzewodowy ze statywem, plecaki oraz książki, albumy, pendrivy, słodycze, pluszaki, koszulki, latarki, kubki i inne gadżety) zostały przekazane laureatom konkursu dzięki hojności naszych darczyńców: PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź-Teren, Centrum Usług Wspólnych Oświaty w Łodzi, Veolia Łódź S.A., Kuria Arcybiskupia w Łodzi, Ceramika Tubądzin II Sp. z o.o., Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi, Urząd Miasta Koluszki, Starostwo Powiatowe w Kutnie, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, IPN w Łodzi oraz Urząd Miasta w Uniejowie, który przekazał vouchery  na pobyt w XIV – wiecznym Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich oraz Kompleksie Termalno-Basenowym w Uniejowie.

            Pozostałe nagrody rzeczowe zostały przekazane przez Urzędy Miast z Łodzi, Radomska, Zduńskiej Woli, Strykowa, Konstantynowa Łódzkiego, Łasku oraz przez Starostwa Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim, Zduńskiej Woli, Łęczycy, Rawie Mazowieckiej a także przez Gminę Kleszczów. Do grona sponsorów dołączył także poseł na Sejm RP – Waldemar Buda oraz Minister Obrony Narodowej RP – Antoni Macierewicz.

            Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania Ziemi Łódzkiej dziękuje z całego serca wszystkim darczyńcom a także współorganizatorom konkursu muzycznego: Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Łodzi oraz Łódzkiemu Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi.  Przede wszystkim jednak dziękujemy młodzieży za liczny udział w konkursie, ich opiekunom i rodzicom za zaangażowanie oraz trud wniesiony w przygotowanie uczniów do występu. Zapraszamy Państwa serdecznie za rok.

 

                                                                                                              Agnieszka Piekarska

Poniżej kilka zdjęć z koncertu finałowego:

 Finaliści konkursu

Finaliści konkursu

Finaliści konkursu

Finaliści konkursu

Finaliści konkursu

Finaliści konkursu

Finaliści konkursu

Finaliści konkursu

od lewej Agnieszka Piekarska z córką Dominisią – MSOiW Ziemi Łódzkiej; przedstawiciele Związku Więźniów Politycznych

od lewej Agnieszka Piekarska z córką Dominisią – MSOiW Ziemi Łódzkiej; przedstawiciele Związku Więźniów Politycznych

 od lewej członkowie jury: Tomasz Maciaszczyk, Dominika Lenarczyk-Paprocka, Aldona Malinowska, Jan Lipiński; przewodniczący MSOiW Ziemi Łódzkiej – Roman Laskowski

od lewej członkowie jury: Tomasz Maciaszczyk, Dominika Lenarczyk-Paprocka, Aldona Malinowska, Jan Lipiński; przewodniczący MSOiW Ziemi Łódzkiej – Roman Laskowski

finaliści konkursu

Finaliści konkursu

finaliści konkursu

Finaliści konkursu

           

 

Search