Find best premium Joomla templates at GetJoomlaTemplatesFree.com

            13 grudnia, w 35-tą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, odbył się finał konkursu muzycznego „Piosenki stanu wojennego”, zorganizowany już po raz siódmy przez NSZZ „Solidarność” Międzyregionalną Sekcję Oświaty i Wychowania Ziemi Łódzkiej. Konkurs, jak co roku skierowany był do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej szkół województwa łódzkiego. W eliminacjach udział wzięło około 80 uczniów. Do finału przeszło grono najzdolniejszych.

            Przesłuchania oraz koncert finałowy, podobnie jak w latach ubiegłych, zorganizowane zostały w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Łodzi. Młodzież prezentowała utwory z czasów stanu wojennego w Polsce, bądź powstałe później, ale tematyką nawiązujące do tamtego okresu.

- Nasza inicjatywa ma na celu wzbogacenie oferty edukacyjnej dla młodzieży, stanowi swoistą lekcję historii, przypomina miniony okres reżimu komunistycznego w Polsce. W atrakcyjnej formie pragniemy przybliżyć młodemu pokoleniu, trudne czasy w jakich żyli ich rodzice i dziadkowie - relacjonował wydarzenie Roman Laskowski – przewodniczący NSZZ „Solidarność” MSOiW Ziemi Łódzkiej.

            Młodzież tradycyjnie sięgnęła po znane utwory z repertuaru Jacka Kaczmarskiego, Jana Pietrzaka, Jacka Wójcickiego czy Przemysława Gintrowskiego. - Na szczęście nie zabrakło też nowości wyszperanych w internecie – komentowała Aldona Malinowska – nauczyciel muzyki, członek jury. - Miło było usłyszeć takich wykonawców jak Maciej Pietrzyk czy Jan Krzysztof Kelus. To, na co chciałabym jednak zwrócić uwagę naszym młodym artystom, to aby przykładali więcej staranności przy doborze repertuaru. Zdarzało się, że pomimo bardzo dobrze zaśpiewanego utworu, byliśmy zmuszeni do odrzucenia go, ponieważ nie nawiązywał do tematu konkursu. Nasz regulamin bardzo precyzyjnie określa zakres doboru repertuaru. Tym bardziej jest nam przykro, kiedy musimy jakiś utwór zdyskwalifikować z powodów formalnych. Poza tym, podpowiadam młodym ludziom, aby poszperali w domowych archiwach. Do odnalezionych wierszy, tekstów, także tych wydanych w podziemiu, mogą skomponować swoje własne utwory”.

            Jury w składzie: Aldona Malinowska z ŁCDNiKP w Łodzi, Barbara Urzędowicz - nauczyciel muzyki w Zespole Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Łodzi, Dominika Lenarczyk-Paprocka – nauczyciel w OSM im. H. Wieniawskiego w Łodzi oraz Jan Lipiński – przedstawiciel NSZZ „Solidarność” MSOiW ZŁ, jednomyślnie przyznało nagrodę Grand Prix duetowi uczennic z XXXII LO w Łodzi, Weronice Woźniak i Aleksandrze Kaliszka. Zaprezentowały one Dzielnicowego oraz własną interpretację utworu U2 - New Year’s Day.

- To pierwszy angielskojęzyczny utwór w historii naszego konkursu. Dziewczyny wykonały go z niezwykłą pasją i energią. Opowiedziały także genezę jego powstania. New Year’s Day został skomponowany przez U2 specjalnie dla uczczenia ofiar stanu wojennego w Polsce - komentował Laskowski.

            Laureatki Grand Prix w nagrodę pojadą na wycieczkę do Brukseli ufundowaną przez Europosła Jacka Saryusz-Wolskiego.

            Pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych otrzymały ex aequo: Natalia Jedlikowska z VI LO w Łodzi za utwór Gdyby nie oni oraz Agata Wolff z ZSP nr 4 w Łowiczu, która zaprezentowała Powrót - Jacka Kaczmarskiego.

Jury przyznało także dwa drugie miejsca. Zajęły je, Magdalena Bugała w duecie z Beatą Kołodziejczyk z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie za utwór Ostatnia szychta – Jana Kelusa oraz Izabela Bochniak z ZSP nr 4 w Łowiczu za Listy – Kaczmarskiego. Trzecia nagroda powędrowała do Martyny Pińkowskiej za utwór Mury – tego samego autora.

            Komisja oceniająca postanowiła dodatkowo wyróżnić duet uczniów z XXVI LO w Łodzi w składzie Aurelia Anioł i Kamil Wrona za utwór Macieja Pietrzyka – Piosenka dla córki oraz Martę Koszacką z VI LO w Łodzi za utwór A my nie chcemy uciekać stąd – J. Kaczmarskiego.

            W kategorii szkół gimnazjalnych, jury przyznało drugie miejsce zespołowi z Gimnazjum w Czechach w składzie: Jakub Darol, Maciej Kaczmarek oraz Łukasz Suchański. Uczniowie zaprezentowali utwór Dorosłe dzieci – Turbo. Trzecie miejsce przyznano ex aequo Patrycji Olczak z Gimnazjum w Leśmierzu za utwór Taki kraj – Jana Pietrzaka oraz Julii Stępień z Gimnazjum nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim za Nielegalne kwiaty – Jana Pietrzaka.

- Cieszy mnie wysoki poziom konkursu. Przy okazji takich imprez widać jak bardzo utalentowaną mamy młodzież. W tym roku jednak zdecydowanie lepiej zaprezentowały się szkoły ponadgimnazjalne. Przyznaliśmy podwójnie pierwsze i drugie miejsca, oraz dodatkowo wyróżnienia i nagrodę Grand Prix. W Gimnazjach sytuacja wyglądała skromniej, dlatego postanowiliśmy nie przyznawać pierwszego miejsca. Mamy nadzieję, że nasi młodsi uczestnicy za rok dorównają poziomem swoim starszym kolegom” - oceniła B. Urzędowicz.

            Konkurs „Piosenki stanu wojennego” objęty został patronatem honorowym przez Arcybiskupa Metropolitę Łódzkiego, Wojewodę Łódzkiego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Prezydenta Miasta Łodzi, Łódzkiego Kuratora Oświaty, Europosła Jacka Saryusz-Wolskiego, Instytut Pamięci Narodowej Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi, Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” a także patronatem medialnym przez TVP Łódź oraz „Tygodnik Solidarność”.

            Nagrody (eleganckie zegarki na rękę, bony upominkowe do Media Markt i Empiku, zegary ścienne, słuchawki, okulary 3D, głośniki do komputera oraz książki, słowniki, albumy, koszulki, portfele, latarki, kubki i inne gadżety) zostały zakupione dzięki hojności naszych sponsorów: PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź-Teren, Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół w Łodzi, Veolia Łódź S.A., Ceramika Paradyż Sp. z o.o., Ceramika Tubądzin II Sp. z o.o., Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi, Urząd Miasta Koluszki, Urząd Miasta Kutno, Starostwo Powiatowe w Łowiczu, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów oraz Urząd Miasta w Uniejowie, który przekazał voucher na pobyt w XIV – wiecznym Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich oraz Kompleksie Termalno-Basenowym w Uniejowie.

            Nagrody rzeczowe zostały także przekazane przez Urzędy Miast z Łodzi, Radomska, Strykowa, Konstantynowa Łódzkiego, Łasku, Tomaszowa Mazowieckiego, Opoczna oraz przez Starostwa Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim, Łasku, Piotrkowie Trybunalskim, Łęczycy, Łowiczu, Rawie Mazowieckiej, Brzezinach a także przez Gminę Kleszczów. Do grona sponsorów dołączył także poseł na Sejm RP – p. Krzysztof Maciejewski, który przekazał publikacje książkowe o Sejmie RP.

            Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania Ziemi Łódzkiej dziękuje z całego serca wszystkim darczyńcom a także współorganizatorom konkursu muzycznego: Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi oraz Łódzkiemu Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi. - Przede wszystkim jednak dziękujemy młodzieży za liczny udział w konkursie, ich opiekunom i rodzicom za zaangażowanie oraz trud wniesiony w przygotowanie uczniów do występu. Zapraszamy Państwa serdecznie za rok - podsumował Roman Laskowski – główny organizator konkursu.

           Agnieszka Piekarska

 

Poniżej zdjęcia z finału. Autorem zdjęć jest Marcin Markowski - Łódzkie Kuratorium Oświaty.

Search